بچه حزب اللهی

... پراکنده نویسی های یک بچه حزب اللهی

بچه حزب اللهی

... پراکنده نویسی های یک بچه حزب اللهی

آخرین مطالب
آخرین نظرات

ازدواج/شهید زین الدین

جمعه, ۱۹ فروردين ۱۳۹۰، ۰۴:۳۶ ب.ظ

مهدی در دوران تحصیلات ­اش به لحاظ زمینه‌هایی که داشت با مسائل سیاسی آشنا و در این مدت «با شهید محراب آیت‌الله مدنی (ره) مأنوس بود» روح تشنه خود را با نصایح ارزنده و هدایت­گر آن شهید بزرگوار سیراب می‌نمود.

آن چه که پیش رو دارید خاطرات همسر گرامی ایشان، سرکار خانم «منیره ارمغان» از این شهید بزرگوار است:

من آخرین بچه از شش بچهۀ یک خانواده معمولی بودم. تا راهنمایی هم بچه ماندم. هنوز که حیاط خانه نه چندان بزرگمان را در محلۀ باجک قم می­بینم، یاد شیطنت­های خودم و خواهرم می­افتم. یادم می­آید که از انبار دوچرخه ـ فروشی پدر دوچرخه بر می­داشتیم و در ساعت استراحت بین شیفت صبح و بعد از ظهر مدرسه­مان بازی می­کردیم. پدرم که سرش به کار خودش بود. ما هم مثل خیلی دیگر از دخترها به مادر نزدیک تر بودیم تا پدر. مادرم هوای بچه­هایش، مخصوصاً ما دخترها، را زیاد داشت. سعی کرد که ما تا دیپلم گرفتن راحت باشیم و به چیزی جز درسمان فکر نکنیم، آن هم در قم آن زمان، که تعداد کمی از دخترها دیپلم می­گرفتند. این توجه مادرانه را بگذارید کنار این که من ته­تغاری و عزیزکردۀ مادر هم بودم. همیشه بهترین لباس­هایی را که می­شد برایم می­خرید یا می­دوخت. هر جا هم که می­رفت معمولاً مرا هم همراه خودش می برد. جلسۀ قرآن را که خوب یادم هست، با هم می­رفتیم. سوره­های ریز و درشت قرآن که آن جا حفظ کردم از آن به بعد همیشه یادم بودند.

شروع به جوانی من هم زمان با انقلاب شد. هفده ساله بودم. دوران تغییرات بزرگ، این تغییر برای من حزب جمهوری به وجود آمد. دبیر زیست­مان در حزب کار می­کرد. به تشویق او پای من هم به آن جا باز شد. جذب فعالیت­ها و کلاس­های آن جا شدم. کلاس­های احکام، معارف، اقتصاد اسلامی، قبل از انقلاب تنها چیزی که در مدرسه­ها از اسلام یاد بچه­ها می­دادند مسئلۀ ارث بود و این چیزها، برای این که اسلام را دین کهنه­ای نشان دهند. شروع انقلابی شدن من از آن وقت بود. یعنی سعی می­کردیم چیزهایی را که سر کلاس­های آن جا به­مان می­گفتند در عمل پیاده کنیم. سعی می­کردیم در کارهایمان، همین کارهای روزمره، بیش­تر توجه کنیم، بیش­تر دقت کنیم. در غذا خوردن، راه رفتن، برخورد با خانواده و دوستان. حتی مسواک زدن برایمان کاری شده بود. نوارهای شهید مطهری را آن جا شنیده بودم. یادم هست می­گفت «آدم کسی را که دوست دارد همه چیزش شبیه او می­شود.» ما هم همین را می­خواستیم ؟ که شبیه آدم­های بزرگ دینمان بشویم که ساده­گیری و ساده زیستن را به ما یاد می­دادند. مثلاً یک لباس را کلی وقت می­پوشیدیم. آن هم من که مادرم تا قبل از آن سخت­گیرترین بچه­اش راجع به لباس بوده­ام. آدم به طور طبیعی در سن جوانی دنبال تنوع است، ولی ما می­خواستیم با فدا کردن این چیزها به چیزهای بهتر و متعالی­تری برسیم. نه من، اکثر جوان­ها داشتند این طوری می­شدند.

یک روز که کلاسمان تمام شد گفتند «زود خودتان را برسانید خانه. امشب خاموشی است» جنگ شروع شده بود. عراق آمده بود و خرمشهر را گرفته بود. جنگ که شروع شد نوع فعالیت­های حزب هم عوض شد. کلاس­های آموزش اسلحه و امدادگری گذاشتند. اسلحه می­آوردند و باز و بسته کردنش را نشانمان می­دادند. فکر می­کردیم اگر جنگ بخواهد به شهرهای دیگر هم بکشد باید بلد باشیم تیراندازی کنیم. بعد از مدتی هم، ساختمان حزب شد تدارکات پشت جبهه. آن کلاس­های سابق کم رنگ­تر شدند و جایش را خیاطی و بافتنی برای رزمندگان گرفت و حزب برای من تمام شد. آن روزها به خوابم هم نمی­آمد که این حزب­ها رفتن­ها آخرش به ازدواج و آشنایی با او بکشد. پیش از او یک خواستگار دیگر هم برایم آمده بود. آدم بدی نبود، ولی خوشم نیامد ازش. لباس پوشیدنش به دلم ننشست .

خدا وقتی بخواهد کاری انجام شود. کسی دیگر نمی­تواند کاری کند. خرداد سال شصت و یک، یک هفته بعد از آن خواستگار اولی، خانوادۀ زین­الدین، مادر و یکی از اقوامشان، به خانۀ ما آمدند. از یکی از معلم­های سابقم در حزب خواسته بودند که دختر خوب به­شان معرفی کند. او هم مرا گفته بود. آمدند شرایط پسرشان را گفتند، گفتند پاسدار است. بعد هم گفتند به نظرشان یک زن چه چیزهایی باید بلد باشد و چه کارهایی باید بکند. با من و خانواده­ام صحبت کردند و بعد به آقا مهدی گفته بودند که یک دختر مناسب برایت پیدا کرده­ایم. قرار شد آنها جواب بگیرند و اگر مزۀ دهان ما «بله» است جلسۀ بعد خود آقا مهدی بیاید.

در این مدت پدرم رفت سپاه قم پیش حاج آقا ایرانی. گفته بود «یک همچین آدمی آمده خواستگاری دخترم. می­خواهم بدانم شما شناختی از ایشان دارید ؟» او هم گفته بود «مگر در مورد بچه­های سپاه هم کسی باید تحقیق بکند؟» پدرم پیغام داد خود آقا مهدی بیاید و ما دو تایی با هم حرف بزنیم.

قبل از آمدن آقا مهدی یک شب خواب دیدم: همه جا تاریک بود. بعد از یک گوشه انگار نوری بلند شد. درست زیر منبع نور تابوتی بود روباز. جنازه­ای آن جا بود، با لباس سپاه. با آن که روی صورتش خون خشک شده بود، بیش­تر به نظر می­آمد خوابیده باشد تا مرده. جنازه تا کمر از توی تابوت بلند شد. نور هم با بلند شدن او جابه­جا شد. حرکت کرد تا دوباره بالای سرش ایستاد.

 مرد وقتی از پلۀ اتوبوس پایش را پایین گذاشت، فهمید که نیامده تا برگردد. بلیتی که او برای جنگ گرفته بود یک طرفه بود. سپاه قم و شهر و پدر و مادرش را رها کرده بود و مثل یک نیروی معمولی آمده بود جبهه. هوای داغ اهواز را به سینه کشید. بوی باروت می­آمد. خوش حال شد. توی سرمای جبهه­های غرب هیچ بویی واضح نبود. چند تا از بهترین رفیق­هایش را در غرب جا گذاشته بود و الان برف سنگ قبرشان را سفید کرده بود. در دنیا مالک هیچ چیز غیر از لباس سبز سپاهش نبود که آن هم تنش بود.

هنوز سال­های اول جنگ بود. جنگ بیش­تر مثل فیلم­های آرتیستی بود تا جنگ واقعی. آدم­هایی که آمده بودند هیچ کدام تا به حال یک جنگ درست و حسابی ندیده بودند. همین بچه­های معمولی کوچه و خیابان­های شهرهای مختلف بودند که عزیزترین چیزشان را، جانشان را سر دست گرفته بودند و به جبهه آمده بودند. حسن باقری زود فهمید که این جوان تازه وارد قمی خیلی بیش­تر از یک نیروی معمولی می­تواند به کار بیاید. جسور، باهوش، تیزبین و چه کاری برای چنین آدمی بهتر از شناسایی. مهدی زین­الدین و یک موتور و دوربین و یک دشت پهن. همین که بفهمد عراقی­ها از کدام طرف و با چه استعدادی می­خواهند حمله کنند و به فرمانده­هایش گزارش بدهد کلی کار بود. ولی او شب­ها که بی­کار می­شد تا دیروقت می­نشست و طرح و کالک­های منطقه را بررسی می­کرد. دوباره فردا. عراقی­ها هنوز به فکر استتار و این حرف­ها نبودند. تانک­هایشان را راحت می­شمرد. خودشان را دید می­زد. توی خاک ما بودند و سر راهشان همۀ روستایی­های اطراف فرار کرده بودند. هم شناسایی بود ، هم گردش. شناسایی، حتی می­گوید نیروهایی که دیده شیعه بوده­اند یا سنی. و او همۀ اینها را داشت.

اما این جوان خوش رو با خنده­ای کم دائم در صورتش شکفته بود، می­دانست که جنگ حالاحالا ادامه دارد. جنگ روی دیگر سکۀ زندگی او بود. آدم­های دیگر می­توانستند در خانه­هایشان بنشینند و راجع به دلایل شروع جنگ صحبت کنند، ولی او مرد عمل بود و نمی­توانست به خاطر کارش زندگیش را عقب بیندازد. کسی چه می­دانست فردا چه می­شود. او نمی­خواست وقتی می­رود مثل الان مجرد باشد.

چند روز بعد خودش آمد. ساعت شش بعد ازظهر آخرین روز آخرین ماه بهار. اسمش را دور را دور در همان کلاس­های آموزش اسلحه شنیده بودم، ولی ندیده بودمش. آمد و رفت و تنها توی اتاق نشست. خواهرزاده­ام هنوز بچه بود. پنچ شش سالش بود. از سوراخ کلید نگاه می­کرد. گفت «خاله این پاسداره کیه آمده این جا ؟» رفتم تو. از جایش بلند شد و سلام و احوال­پرسی کرد. با چند متر فاصله کنارش نشستم. هر دو سرمان را زیر انداخته بودیم. بعد از سلام و علیک اول همان حرفی را گفت که خانواده­اش قبلاً گفته بودند. گفت «برنامه این نیست که از جبهه برگردم. حتا ممکن است بعد از این جنگ بروم فلسطین. یا هر جای دیگر که جنگ حق علیه باطل باشد.» بعد از هر دری حرفی زد. گفت: «به نظر شما اصلاً لازم است خانم­ها خیاطی بلد باشند ؟» حتا حرف به این جا کشید که بچه و خانواده برای زن مهم­تر است، یا بهتر است برود بیرون سر کار. این را هم گفت که «من به دلیل مجروحیت یکی از پاهایم مشکل دارد و اگر کسی دقت کند معلوم است که روی زمین کشیده می شود . لازم بود که این نکته را حتماً بگویم.»

کم­کم ترسم ریخت. بعد از این که حرف­های او تمام شد، برای این که حرفی زده باشم گفتم «شما می­دانید که من فقط دو سال از شما کوچک­ترم ؟ مشکلی با این قضیه ندارید ؟» گفت: «من همه چیز شما را از پسر عمه­هایتان پرسیدم و می­دانم. نیازی نیست شما راجع به اینها بگویید. مشکلی هم با سن شما ندارم. حتا قیافه هم آن قدر مهم نیست که بتواند سرنوشتمان را رقم بزند.» حرف­هایمان در یک جلسه تمام نشد. قرار شد یک بار دیگر هم بیاید.

از همان زمان کلاس­های حزب، پاسدارها برای ما موجوداتی از دنیایی دیگر بودند. سرمان را که در خیابان پایین انداخته بودیم فقط پوتین­های گترکرده­شان را می­دیدیم. برایمان حکم قهرمان داشتند، مجسمۀ تقوا و ایثار، آدم­هایی که همه چیز در وجودشان جمع است. حالا یکی از همان­ها به خواستگاریم آمده بود. جلسۀ اول توانستم دزدکی نگاهش کنم. مخصوصاً که او هم سرش را زیر انداخته بود. با همان لباس فرم سپاه آمده بود. خیلی مرتب و تمیز. فهمیدم که باید در زندگیش آدم منظم و دقیقی باشد. از چهرۀ گشاده­اش هم می­شد حدس زد شوخ است. از سؤالاتی که می­پرسید فهمیدم آدم ریزبینی است و همۀ جنبه­های زندگی را می­بیند.

دو روز بعد هم با همان لباس سپاه آمد. صحبت­های جلسۀ دوم کوتاه­تر بود. نیم­ساعت بیش­تر نشد. این که چه جوری باید خانه بگیریم، مدت عقد، مهریه و این چیزها. آقا مهدی اصلاً موافق مراسم نبود. می­گفت: «من اصلاً وقت ندارم و الآن هم موقعیت جنگ اجازه نمی­دهد.» گمانم عملیات رمضان بود .حالا که دلم گواهی می­داد این آدم می­تواند مرد زندگیم باشد، بقیۀ چیزها فرع قضیه بود.

دیگر همۀ خانواده­مان سر اصل قضیه ازدواج ما موافق بودند. مردها معمولاً در این کارها آسان­گیرتر هستند. ایرادهای مادرم را هم خوش­رویی و تواضع آقا مهدی جبران می­کرد.

مادرم می­گفت: «چه طور می­شود دو هفته منیر را بگذارید و بروید جبهه ؟» او می­گفت «حاج خانم ما سرباز امام زمانیم ، صلوات بفرستید.» و همه چیز حل می­شد. مادرم می­خندید و صلوات می­فرستاد. داماد به دلش نشسته بود. کارها سریع و آسان پیش می­رفت. من و آقا مهدی و خواهرشان با هم رفتیم برای من یک حلقۀ طلا خریدیم، نُه صد تومان! تنها خرید ازدواجمان، حلقۀ او هم انگشتر عقیقی بود که پدرم خریده بود. رفتیم به منزل آیت­الله راستی و با مهریه یک جلد قرآن و چهارده سکۀ طلا عقد کردیم. مراسمی در کار نبود. لباس عقدم را هم خواهرم آورد.

بعد از عقد رفتیم حرم. زیارت کردیم و رفتیم گلزار شهدا، سر مزار دوستان شهیدش. یادم نمی­آید حرفی راجع به خودمان زده باشیم یا سرمان را بالا آورده باشیم تا هم دیگر را نگاه کنیم. سر مزار آیت­الله مدنی گفت: «من خیلی به ایشان مدیونم. خرم­آباد که بودیم خیلی از ایشان چیز یاد گرفتم.» خانواده­شان در مخالفت با رژیم شاه سابقه­ای داشت و دو سه بار هم به این شهر و آن شهر تبعید شده بودند. آن شب یک مهمانی کوچک خانوادگی برای آشنایی دو فامیل بود. برای من آن روزها بهترین روزهای زندگیم بود. فردای همان روز که عقد کردیم او رفت جبهه.

دو ماه و نیم عقد کرده در خانۀ پدرم ماندم. در این مدت آقا مهدی بعضی وقت­ها زنگ می­زد و می­گفت مثلاً «من ساعت نُه جلسه دارم. می­آیم قم. بعد از ظهر هم یک سر به شما می­زنم.» یک بار بین خرم­آباد و اراک تصادف کرده بود وقتی آمد از پنجرۀ اتاق دیدم که دور گردنش پارچه­ای سفید شبیه باند بسته. توی اتاق که آمد بازش کرده بود . پرسیدم: «خدای ناکرده مجروح شدید؟» گفت: «نه چیزی نیست، از این چیزها توی کار ما زیاده.» مادرم می­گفت: «آقا مهدی حالا شما یک مدتی بمانید یک عده تازه نفس بروند.» او هم می­خندید و مثل همیشه می­گفت: «حاج خانم صلوات بفرستید، ما سرباز امام زمان هستیم» این مدت برای آشنا شدن با آدمی مثل او فرصت زیادی نبود، ولی با قیافه­اش پیش­تر آشنا شده بودم. از فهمیدن یک چیز هول برم داشت. آن صورت نورانی­ای که در خواب دیده بودم، صورت خودش بود. آن موقع زیاد خوابم را جدی نگرفتم. ولی تازه داشتم می­فهمیدم. باید با کسی زندگی می­کردم که اصلاً نباید روی بودن و ماندنش حساب می­کردم. احساس می­کردم دارم به شعارهایی که می­دادم عمل می­کنم . باید با یک شهید زنده زندگی می­کردم. یکی از دوستان هم دبیرستانیم که دانشگاه قبول شده بود به مادرم گفته بود « این منیر از همان اول می­گفت من می­خواهم به آدم ساده­ای شوهر کنم. آخرش هم این کار را کرد. رفت به یک پاسدار شوهر کرد.» گفته بود «مگر پاسداری هم شد شغل؟» من هم برایش پیغام فرستادم «اینها با خدا معامله کرده­اند. کی از اینها بهتر؟» خدا را شکر می­کردم که توانسته بودم طبق نظرم ازدواج کنم. حتا از این که مراسم نگرفتیم خوش حال بودم. اصلاً در ذهنم نبود که مثلاً ازدواجم رنگی از ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه داشته باشد. بعد از مدتی که رفت و آمد، گفت: «اگر شما اهواز باشید، زودتر می­توانم بیایم پیشتان. منطقۀ کاریم الآن آن جاست. با یکی از دوستانم که تازه ازدواج کرده. یک خانه می­گیریم. یک طبقه ما باشیم، یک طبقه آنها، که تنهایی برایتان زیاد مشکل نباشد. به یک محلی هم می­گوییم که بیاید و در خرید و این کارها کمکتان کند.» این حرف را من که عاشق دیدن مناطق جنگی بودم زود می­توانستم قبول کنم، ولی اطرافیان به این راحتی نمی­توانستند. می­گفتند: «هر کاری رسم و رسوم خودش را دارد.» برای خودشان ناراحت نبودند، می­گفتند: «جواب مردم را هم باید داد.» همان حرف و حدیث­های همیشگی شهرهای کوچک، که باید برایشان یک گوش را در کرد و یکی را دروازه . اما پدرم می­گفت من در مقابل تواضع این جوان چیزی نمی­توانم بگویم. تو هم دخترم، این نصیحت را از من داشته باش و با شوهرت همیشه صادق باشد.» شهریور همان سالی که خردادش عقد کرده بودیم رفتیم اهواز. مادرم آن قدر از رفتن بدون تشریفات و عروسی من ناراحت بود که تا چند روز لب به غذا نزده بود. من هم دختری نبودم که از خدایم باشد از خانواده­ام جدا شوم. دور شدن از پدر و مادر برایم سخت بود، ولی احساس می­کردم اگر هم راه او نروم پشیمان می­شوم. شاید آن موقع برای ما طبیعی بود.

اهواز برای من جای جدید و قشنگی بود. اثاثمان را ریخته بودیم توی یک تویوتای لندکروز. همۀ اثاثمان نصف جای بار وانت را هم نمی­گرفت. خودمان هم نشستیم جلو. من و آقا مهدی و خواهرش. خیلی خوب شد که خواهرش همراهمان آمد. من هنوز رویم نمی­شد با آقا مهدی تنها بمانم. از اهواز تا قم خواهرش هر موقع احساس می­کرد که سکوت بین من و آقا مهدی دیگر زیاد شده یک حرفی می­زد. مثلاً «شما خیاطی هم بلدی؟» شب اول که رسیدیم، وارد خانه­ای شدیم که تقریباً هیچ چیز نداشت. توی آن گرمایی که بهش عادت نداشتم، حتا کولری هم برای خنک کردن نبود. شب که خواستیم بخوابیم دیدیم تشک نداریم. از همسایۀ طبقۀ پایین گرفتیم. با خواهر آقا مهدی می­گفتیم مگر توی این گرما می­شود زندگی کرد. ولی باید می شد. چون اگر چه او مرا انتخاب کرده بود، ولی این یکی دیگر تصمیم خودم بود که همراه او بیایم.

چند روز اهواز ماندم. قبلاً با آقا مهدی در این باره حرف زده بودیم که اگر دلم خواست، برای این که حوصله­ام سر نرود آن جا در مدرسه­ای درس بدهم. با خواهرش برگشتم قم تا مدارکم را بیاورم.

بعد از چند روز به اهواز برگشتم تا دیگر زندگی مشترکمان را شروع کنیم. یک سری وسایل کم و کسر داشتیم که با هم رفتیم و خریدیم. گاز و یخچال. مغازه­های آن جا به خاطر گرمای هوا صبح زود و بعد از ظهرها باز می­کردند. آمد و همه جای شهر را که برایم نا آشنا بود نشانم داد. بازار میوه و سبزی، نمایشگاه فرهنگی سپاه، زینبیه. گفت: «اگر بی­کار بودی و حوصله­ات سر رفت، این جاها هست که بیایی.» آقا مهدی یک ماه اول تقریباً هر شب می­آمد خانه.

اما من بی­کار نبودم. اوایل مهر بود که کارم را در مدسه شروع کردم. درس دادن به آن بچه­های خون­گرم جنوبی زیر سر و صدای موشک­هایی که ممکن بود هدف بعدیشان همین کلاسی باشد که در آن نشسته­ایم، کار سرگم کننده­ای بود. احساس می­کردم مفید هستم. به خاطر کارم که تدریس دینی و قرآن بود، باید زیاد مطالعه می­کردم. ولی باز وقت زیاد می­آوردم. آقا مهدی هم صبح زود، بعد از اذان، بلند می­شد و می­رفت و شب بر می­گشت.

کم کم با خانم توفیقی همسایه­مان بیش­تر آشنا شدم. آدم هم کلام می­خواهد. تنهایی داشت برایم قابل تحمل می­شد. با هم می­رفتیم پشت خانه­مان. یک جایی بود، زینبیه، که پایگاه تقویت پشت جبهه بود. کار خیاطی داشتند، سری دوزی و سبزی پاک کردن. نمی­شد آدم در اهواز باشد و برای جبهه کاری نکند. اهواز تقریباً نزدیک خط مقدم جنگ بود. هم برای پر کردن بی­کاری و هم برای کار تدریسم عضو کتاب خانۀ مسجد شدم. کتاب می­گرفتم و می­بردم خانه. او هم این طور نبود که از تنهایی من خبر نداشته باشند. فکر کند که خب، حالا یک زنی گرفته­ام، باید همه چیز را حتا بر خلاف میلش تحمل کند. می­دانست تنهایی آن هم برای دختری که تا بیست و چند سالگی پیش خانواده­اش بوده بعضی وقت­ها عذاب­آور است. بعضی وقت­ها دو هفته می­رفت شناسایی، ولی تلفن می­زد و می­گفت که فعلاً نمی­تواند بیاید. همین نفسش می­آمد برای من بس بود، همین که بفهمم یک جایی روی زمین زنده است و دارد نفس می­کشد. وقتی می­رفت یک چیزهایی مثل حدیث، آیه جمله­هایی از وصیت شهدا را با ماژیک می­نوشت و می­زد به دیوار اتاق. می­گفت: «دفعۀ بعد که آمدم، این را حفظ کرده باشی» بعضی­ها وقتی حرف می­زنند کلامشان خشونت ندارد ولی طوری است که احساس می­کنی باید به حرفشان گوش کنی. مهدی این طوری بود. نمی­خواست در تنهایی فکرهای الکی بکنم. بعضی وقت­ها می­خواست نیامدنش به خانه را توجیه کند، ولی احتیاجی نبود . می­گفت: «بعضی بچه­ها برای این که از دست زنشان راحت باشند شب­ها پادگان می­خوابند و نمی­آیند.» می­گفت: «این ظرفیت را در تو می­بینم، و گرنه من هم باید به تو برسم» هندوانه زیر بغلم می­داد. اسم نمی­آورد، ولی دلمان می­خواست زندگیمان مثل حضرت علی و فاطمه که نه. یک کم شبیه آنها بشود. می­گفت: «بدم می­آید از این مردهایی که می­بینم می­آیند و به زن­هایشان می­گویند دوستت داریم و فلان. آن وقت زن هم می­گوید خُب اگر این طوری است پس مثلاً فلان چیز را برایم بخر.» می­گفت: «یک چیزهایی را من از این بچه­ها در جبهه می­بینم که زبانم بند می­آید. دیروز یک مهندسی از بچه­های جهاد آمد پیشم، گفت آقا مهدی خانمم تماس گرفته، بچه­دار شده­ام. اگر امکانش هست مرخصی می­خواهم. گفتم اشکالی ندارد تا شما کارت را تمام می­کنی من برگۀ مرخصیت را می­نویسم. تا برود کارش را تمام کند، یک خمپاره خورد کنارش و شهید شد. من نمی­توانم با دیدن این چیزها خانوادۀ خودم را مقدم بر بقیه بدانم»

این را فهمیده بودم که از ابراز مستقیم محبت خوشش نمی­آید. از این که بگوید دوستت دارم و این حرف­ها . دوست هم نداشت این حرف­ها را بشنود. مثلاً من شمارۀ تلفن پایگاه انرژی اتمی را داشتم. بعضی وقت­ها هم دلم می­خواست که زنگ بزنم. ولی چه طور بگویم. یک کم می­ترسیدم شاید. یک بار هم گفت: «دلیلی نداره، کلی آدم دیگر هم آن جا هستند که امکان استفاده از تلفن برایشان نیست.»

درست است که دیگر با هم زن و شوهر شده بودیم، ولی من، هنوز رودربایستی داشتم. حتا روم نمی شد توی صورتش نگاه کنم. یک بار از مدرسه که برگشتم خانه، دیدم لباس­هایش را شسته، آویزان کرده و چون لباس دیگری نداشته چادر من را پیچیده دورش، دارد نماز می­خواند. این قدر خجالت کشیدم و خود را سرزنش کردم که چرا خانه نبودم تا لباس­هایش را بشویم. نمازش که تمام شد احساس من را فهمید. گفت: «آدم باید همه جورش را ببیند»

هیچ وقت واضح با هم حرف نمی­زدیم. راجع به هیچ چیز حتی خودمان. بهانۀ حرف­هایمان جبهه و جنگ بود. حالا نه در این مورد، کلاً آدمی نبود که حرف زدنش از عمل کردنش بیش­تر باشد. حتی راجع به جبهه هم این جور نبود که مدام در خانه حرف جبهه و جنگ باشد. مسائل مربوط به کارش را اصلاً نمی­گفت. از پشت تلفن، همیشه این حالت بود که نتوانم حرف­هایم را بزنم حتا روم نمی­شد بپرسم کی می­آیی.

وقتی هم نبود همین طور. یک بار به من گفت: «روزها توی خانه حوصله­ات سر می­رود رادیو گوش کن.» آن موقع رادیو نداشتیم. از روز بعد یک جعبۀ آهنی روی طاقچه می­دیدم. ولی بازش نمی­کردم. می­گفتم حتماً بی­سیمش داخل آن است. نمی­خواستم بهش دست بزنم. چهار پنچ روز فقط نگاهش کردم. یک بار که آمد، پرسید: «رادیو را توانستی راه بیندازی؟»  گفتم: «کدام رادیو؟»  گفت: «همانی که توی آن جعبه، سر طاقچه بود.» نمی­توانستم بگویم احساس می­کردم آن جعبه جزو حریم اوست و نباید بهش دست بزنم.

همه کارها و حرف­هایش را دربست قبول می­کردم. هنوز از جزئیات کارش چیزی نمی­دانستم و از این و آن شنیده بودم که نیروهای قم و اراک و چند جای دیگر با هم یک جا شده­اند و تیپ علی بن ابی­طالب را تشکیل داده­اند. آقا مهدی هم فرمانده تیپ شده بود.

دیگر به پاییز اهواز خورده بودیم و گرمای هوا زیاد اذیت نمی­کرد. با اتوبوس که می­رفتم مدرسه و بر می­گشتم، کنار خیابان رزمنده­ها را با چفیه­هایشان می­دیدم که جلوی باجۀ تلفن صف کشیده ­اند تا به خانواده­شان زنگ بزنند. از همه جای ایران آمده بودند. برگشتنی برای این که زود به خانه نرسم، وسط­های راه از اتوبوس پیاده می­شدم و بقیه راه را پیاده می­آمدم. از جلوی بیمارستان جُندی­شاپور رد می­شدم. آمبولانس، آمبولانس مجروح می­آوردند، من هم همین جوری مات و مبهوت می­ایستادم و نگاهشان می­کردم. حیران در برابر رازی که این آدم­ها با خود داشتند، چیزی که می­توانستند برایش جان بدهند. دیدن جنگ از نزدیک یعنی همین، یعنی این که ببینی آدم­ها واقعاً زخمی و شهید می­شوند. شب که آقا مهدی بر می­گشت خانه می­خواستم همۀ چیزهایی را که آن روز دیده بودم برایش تعریف کنم. ولی فرصت نمی­کرد تا آخرش را بشنود.

عملیات والفجر مقدماتی بود گمانم. تلفن زد. تلفنی حرف زدنمان جالب بود پیش­تر تلگراف بود تا تلفن. کم و کوتاه. شاید فکر ­ردیم همه چیز باید به مختصرترین شکلش انجام بگیرد، گفت: «یک کم مشکل پیدا کردیم. من فردا بر می­گردم، می­آیم خانه.» حدس زدم عملیاتشان موفق نبوده است. این قدر نبودنش در خانه برایم طبیعی شده بود و جا افتاده بود که گفتم»  نه لزومی ندارد برگردی  از او اصرار «که دارم فردا می­آیم» و از من انکار که «نه، چه کاری داری که بیایی.» یک چیز دیگر هم می­خواستم بگویم. رویم نمی­شد. خواست قطع کند. گفت: «اری نداری؟» گفتم: «می­خواستم یک چیزی را بهت بگویم.» گفت: «خودم می­دانم.» فردا که از مدرسه آمدم خانه پوتین­هایش را جلوی در دیدم. گوشۀ اتاق خوابیده بود، یک پتو انداخته بود زیرش. نصفش شده بود تشکش، نصف لحاف. سلام کردم. خواب نبود. گفتم: «شکست خوردید؟» گفت: «سپاه اسلام هیچ وقت شکست نمی­خورد، ولی خب، می­دونی، مجبور شدیم یک کم جمع و جور کنیم.» ذوق زده بودم. جواب آزمایشم توی کیفم بود. می­خواستم زودتر خبر پدر شدنش را بگویم. مِن و مِن کردم. گفتم: «یک چیزی هم می­خواستم بگویم» ذوقم را کور کرد. گفت: «می­دونم چه می­خواهی بگویی ...»

  • محسن هادی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی